Pri delu z žrtvami trgovanja z ljudmi ter z osebami z izkušnjo prostitucije se pogosto srečujemo z dejstvom, da so osebe že v času pred polnoletnostjo imele izkušnjo prodajanja spolnih aktivnosti v zameno za denar, prenočišče, droge ali kaj drugega. Hkrati pa je uradno prepoznavanje otrok, zlorabljenih za prostitucijo v Sloveniji, skoraj neobstoječe.
Ker smo želeli priti do podatkov, kakšno je dejansko stanje na tem področju v Sloveniji, smo v letu 2022 med strokovnimi delavkami in delavci, ki delajo z otroki in mladimi, opravili raziskavo o tem, ali pri svojem delu zaznavajo otroke, ki imajo izkušnjo zlorabe za prostitucijo.
Skupno število otrok, za katere so strokovni delavci sumili, da so žrtve prostitucije, je bilo po preštetih najnižjih možnostih znotraj posameznih številčnih oken 120 (do 248), zanesljivo pa so bili prepričani za skupno vsaj 49 otrok (do 186), od tega je bilo 7 otrok mlajših od 15 let.
Ker imamo preko preventivnih aktivnosti, ki jih vsakoletno izvajamo, precej velik doseg do mladih, razpršeno po različnih regijah v Sloveniji, smo se odločili, da v letu 2023 raziskavo iz leta 2022 nadgradimo in tokrat vprašamo otroke in mlade – udeleženke in udeležence pogovornih ur (otroci in mladi v vzgojnih zavodih, stanovanjskih skupinah, mladinskih domovih, srednjih šolah, gimnazijah ter fakultetah), kakšne so njihove izkušnje z novačenjem za izvajanje različnih spolnih aktivnosti, deljenje vsebin s spolno vsebino ter dejanske izkušnje z izvajanjem različnih spolnih aktivnosti v zameno za denar ali druge ugodnosti (prebivališče, večerjo, droge ipd.). Na ta način smo želeli preveriti, ali je zloraba otrok za prostitucijo prisotna med mladimi v Sloveniji ter tako potrditi rezultate raziskave med strokovnimi delavkami in delavci.
V raziskavi, ki smo jo opravljali v letu 2023, je sodelovalo 2352 oseb, med njimi 724 mladostnikov, 1615 mladostnic ter 13 oseb, ki niso opredelile spola. Rezultati, ki so nas, kljub pričakovanjem, pretresli, so povezani z dejstvom, da smo se na delavnicah in pogovornih urah dejansko neposredno srečali s kar 75 otroki, ki so imeli izkušnjo zlorabe za prostitucijo, med njimi je bila najmlajša v času zlorabe stara le 10 let, 26 otrok pa je bilo v času zlorabe mlajših od 15 let. Le 36 % je svojo izkušnjo s kom delilo, največkrat s prijatelji in prijateljicami, na žalost pa je le ena oseba zapisala, da je o izkušnji seznanila policijo.
Tako pri poskusih pridobivanja gradiv in novačenja za spolne aktivnosti kot pri dejanskih izkušnjah z izvajanjem spolnih aktivnosti v zameno za ugodnosti pa smo naleteli na, po našem mnenju, pomemben podatek, ki bo pomembno prispeval k nadaljevanju našega preventivnega dela in bi moral biti vodilo tudi vzgojno-izobraževalnim institucijam in vsem, ki prihajajo v stik z mladimi – tisti, ki so skušali gradiva pridobiti ali pa so celo dajali kaj v zameno za izvajanje s spolnostjo povezanih aktivnosti, so bili v precejšnjem odstotku tudi sami še otroci (39 % oseb, ki so ponujale nekaj v zameno za video gradiva, 30 % oseb, ki so ponujale nekaj v zameno za spolne aktivnosti ter 48 %, s katerimi so se mladi srečali in izvedli spolne aktivnosti v zameno za nekaj). V večji meri gre torej še vedno za zlorabo otrok s strani polnoletnih oseb, vendar pa so poskusi zlorab in same zlorabe s strani vrstnikov ravno tako statistično pomembni.
Obe opravljeni raziskavi po našem mnenju predstavljata temelj, na katerem mora sloneti nadaljnje raziskovanje problematike, tako v smislu potreb za izboljšanje preventive, zaznavanja, zaščite mladih pred zlorabo za prostitucijo v Sloveniji, kot usmerjenostjo k iskanju odgovora, kdo so tisti, ki mlade izkoriščajo, kje pridobivajo kontakte, kdo so vezni členi med otroki in »strankami«, kje se zlorabe dogajajo, zakaj ni kazenskega pregona storilcev ipd.
Menimo, da je skrajni čas, da se tako strokovna javnost (sociala, šolstvo, policija, tožilstvo, sodstvo …) kot politika aktivirata ter v sodelovanju s strokovnimi nevladnimi organizacijami pripravita strategijo preprečevanja prostitucije, najprej otrok, v nadaljevanju pa tudi odraslih; čas je, da se kazenski zakon spremeni na način, da bo pregon storilcev, med njimi tudi uporabnikov storitev prostitucije, hiter in učinkovit; ter da se z izboljšanim sistemom identifikacije otroke, žrtve zlorabe prostitucije, prepozna ter se jim ponudi podporo in pomoč, da bodo posledice travmatičnih izkušenj čim prej naslovljene ter bodo otroci in mladi tako dobili možnost za varno življenje, brez zlorab in nasilja.